Підтримати Долучитися Увійти

Ольга Неманежина: “Наша задача – повернути людям гідність”

2018/11/12 17:00

Продовжуємо знайомити вас з лідерами “Сили Людей” і сьогодні говоримо з керівницею Ради Жіночих Ініціатив Ольгою Неманежиною

45001849_10155856472031524_3109372690977259520_n

Що повинно було відбутися в житті молодої гарної жінки, щоб вона вирішила піти в політику?

О: Повинна була відбутися катастрофа. В моїй ситуації, це війна, бо я народилася в Донецьку, у мене там родина. Я працювала і в державній структурі, і займалася міжнародними політичними проектами, але йти в політичну партію не збиралася. Більш того будь-які спроби говорити зі мною на цю тему були марними. Саме війна, а навіть не Революція Гідності, змусила мене повернутися в Україну, бо до цього я мешкала в Англії і думала, що я залишуся там назавжди. Так як треба було допомогти родині, я повернулась до України. Так вийшло, що один із моїх друзів був одним із ініціатором творення політичної партії “Сила Людей”, він залучив мене до неї спершу на засадах волонтерства. Згодом я побачила, що в партії такі ж молоді люди як і я, бажаючі змінити систему. І раз вже так сталося, що я повернулась в Україні і мені є що любити і захищати тут, я хотіла бути саме тою людиною, яка робити зміни. Так я і стала частиною партії “Сила Людей”

Окрім молодості та енергійності, що ще тебе зачепило в “Силі Людей”? Чому саме ця партія чотири роки тому і зараз?

О: Особливістю і характерною рисою “Сили Людей” є велика внутрішня свобода. Людина сама може обирати направлення, обирати проекти, над якими він хоче працювати. В той момент та й до цього часу у нас немає одного незмінного лідера, який би нам розповідав що нам робити. У нас також немає ніяких секретних списків по яким люди балатуються та який формується зверху. Це одна із найбільших переваг. Мені сподобалась ідея що ми самі фінансуємо партію і всі рішення приймаємо разом.

Так, безумовно в колегіальному прийнятті рішень є велика перевага в плані справедливості. Але є ж і мінуси, чи не так? Адже в політиці, як ні в якій іншій сфері, надзвичайно важливо швидко реагувати та приймати рішення, а колективом це не завжди вдається робити так швидко, як того потребує ситуація.

О: Так, мінуси є насправді. Ми повільно приймаємо рішення. Демократія займає час. Ми ще формуємося, адже ми не сформована партія до цього часу. По багатьом питанням ми ще не визначилися з позицією і тому швидко виходити з тією чи іншою позицією часто є складно, тому що ми багато питань всередині партії ще не обговорювали. Але саме відмінність “Сили Людей” в тому, що ми не політичний проект, ми політична партія. І будуємося знизу вверх, тому для формування позиції нам важлива думка кожного партійця, а це займає певний час.

Сьогодні партія нараховує близько 3000 активних членів. Звичайний член партії “Сила Людей”, який він?

О: Вони всі різні. Є велика категорія колишніх громадських діячів, є багато експертів, звичайно маленьких та середніх підприємців. Але найголовніше, що це люди, які готові брати на себе відповідальність за свої рішення та майбутнє країни. Для мене це було відповідальне рішення вступити в партію. Саме в цій партії треба включатися. Є безліч опцій у вигляді навчання, свободи вибору діяльності. Але втілювати свої ідеї і брати за них відповідальність треба самому.

Але ж не всі готові брати на себе відповідальність, навіть якщо цікавляться політикою. Чому так відбувається? Саме суспільство ще не готове до цього?

О: Ну а як вони будуть готові якщо ці люди, так само як і територія, були постійно під кимось, починая ще з багатьох століть тому. Найстрашніше що з нами сталося – це Радянський Союз. Люди пройшли Голодомор, репресії, ГУЛАГ, доноси з усіх боків. Людину ставили в умови, коли вона була просто річчю для реалізації ідеї громадної машини або лідера. Це переросло в величезне приниження нації і мені здається, що це вже передається з молоком матері. Наша задача – повернути людям гідність. Гідна людина задає питання, є відповідальною і хоче розвиватися і жити краще. Він хоче свободи. В Україні цей дух свободи є, сама земля дає шалену енергію свободи. Також я вважаю, що в Україні є свобода слова. Інша справа, що не завжди за злочином і проступком слідує покарання. Наприклад, ти можеш вийти на Майдан і сказати останні слова про президента і тобі нічого за це не буде. Інша справа, якщо ти знайдеш купу компромату на нього і покажеш це, йому теж нічого за це не буде.

Задам трохи особисте питання. Як це, бути жінкою в політиці?

О: Це складно, але все залежить від твоїх амбіцій. В порівнянні з африканскими, арабськими та азіатськими країнами, у нас в Україні, насправді дуже багато можливостей для жінок. Є різниця в заробітних платах і в тому, що держава не допомагає жінці справлятися з дітьми. Зараз все навантаження на жінці, але це можна вирішити за допомогою законодавчих змін, наприклад офіційного дозволу декрету для чоловіків. Крім того, потрібно пояснювати людям усі переваги подібних змін.

Бути жінкою – політиком в рамках партії “Сила Людей” комфортно?

О: По різному. Комфортно через те, що не важливо жінка ти або чоловік, якщо ти хочеш бути активним, ніхто тобі не заважатиме. Мені ніхто не заважає, наприклад, займатися Радою Жіночих Ініціатив. Мене бентежить інше, що в партії й досі не розуміють важливість гендерного підходу. Це не просто іміджева історія, самі ж чоловіки будуть від цього тільки в плюсі.

Добре, давай спробуємо сформулювати. В чому основний плюс для чоловіків і в чому для жінок від такого підходу?

О: Економічні переваги, наприклад. Варто тільки подивитися статистику як гендерний підхід впливає на розвиток міста. Послаблюється навантаження через зменшення соціальних виплат, наповнюється місцевий бюджет. Якщо подивитися на статистику, то наприклад в Кривому Розі 80% безробітних – це жінки. І це логічно, адже у них переважно металургійні підприємства старого формату, де в основному працюють чоловіки. Залишається тільки соціальна сфера, де платять копійки. Їм вигідніше сидіти вдома, займатися вихованням дитини, отримувати виплати. Гарний приклад можна навести в місті Тростянець. Замість старого цукрового заводу побудували інший, де працюють в основному жінки, отримують зарплату і поповнюють місцевий бюджет. Крім цього, Юрія Бова, мер міста, наш партієць, робить різні фестивалі, на які приїжджають багато людей з інших міст. Таким чином до міста надходять гроші і знову таки йдуть в місцевий бюджет, що дає змогу самому Тростянцю розвиватися. В цьому і є сенс гендерного підходу.

Щодо РЖІ, ваша місія виходить більш просвітницька, так?

О: Вона просвітницька і направлена на підготовку жінок для подальшого балотування.

До речі, РЖІ є частиною “Сили Людей” чи це окремий проект?

О: Це частина “Сили Людей”. Нас навіть часто називають жіночим крилом партії. Насправді, ми не жіноче крило. Велика частина наших ініціатив, саме законодавчих, іде на підтримку чоловіків. Наприклад, ми піднімаємо теми батька-одинака або те ж саме питання щодо чоловічих декретів.

Скільки людей ви вже залучили до своєї діяльності?

О: Складно порахувати, але близько 200 маємо. Це як і члени партії, так і безпартійні.

Які подальші кроки будуть у РЖІ?

О: Створення районних організацій звісно! РЖІ – це організація національного рівня, куди входять представники з усієї України, але треба створювати і районні осередки.

Добре, уявімо, що я хочу створити осередок РЖІ. Які мої кроки по створенню такої організації?

О: Такі ж як і по створенню партійного осередку. Місцева ініціатива і 3-5 чоловік, яких  достатньо для того, щоб розпочати.