Підтримати Долучитися Увійти

Юрій Смоляр, новий секретар Богуславської міської ради: «Місцеве самоврядування — це не посадові особи, а безпосередньо громада, яка має брати участь у вирішенні своїх проблем»

2017/03/27 10:18

Цікаві для нашої партії події тривають в Богуславі Київської області. Ми писали про те, як у лютому коаліція «Прозора Рада», кістяк якої складають депутати від «Сили Людей», домоглася відставки секретаря міськради та розпуску виконавчого комітету. А на початку березня новим секретарем обрано нашого депутата Юрія Смоляра, якого ми розпитали про перші кроки на цій посаді.

Смоляр

 БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА: Юрій Володимирович Смоляр, 48 років, уродженець м. Миронівка. Член партії «Сила Людей». Здобув вищу освіту за спеціальністю «юриспруденція» в Національній академії внутрішніх справ України. До моменту обрання на посаду секретаря Богуславської міської ради завідував сектором з опіки та піклування при службі у справах дітей Богуславської районної державної адміністрації. Одружений, має доньку. Захоплюється спортом і активним відпочинком, має І розряд із дзюдо.

 Передусім вітаємо з призначенням. Плідної та конструктивної роботи вам!І перше питання стосуватиметься цього. Зміна секретаря — це, скажімо так, нетипове для Богуславської міської ради явище, принаймні точно нечасте. Тож хочемо почути вашідумкищодо причин і самої заміни, і власне обрання на посаду саме вас.

Дякую за побажання. Відповідь я розділю на дві частини. Розпочну з того, що стало підґрунтям звільнення Олександра Чижевського (попереднього секретаря Богуславської міської ради від політичної партії«Рідне Місто»— прим.ред.). Було багато нарікань з перших днів його діяльності: до якості підготовки матеріалів до сесії, до відповідей на звернення депутатів, до спілкування з депутатами — може, не з усіма, але зокрема з депутатами, які входять до міжфракційної депутатської групи «Прозора Рада» (вона охоплює 12 депутатів відПП «Сила Людей», ВО «Свобода», БПП «Солідарність», ВО «Самопоміч» та ВО «Батьківщина»— прим.ред.). Створювалися різні штучні складнощі. Не раз на сесії Чижевський говорив: «Я не виніс питання на сесію, бо немає протоколів профільних комісій». Я особисто на це зауважував йому, що за наслідками розгляду будь-якого питання комісія приймає рішення у вигляді висновків або рекомендацій, тож протокол не є тим документом, який впливає на вирішення питання по суті та винесення його на розгляд пленарного засідання ради. Згодом депутати направляли індивідуальні й кілька колективних звернень щодо зміни ставлення та безпосереднього сприяння діяльності депутатів — а це входить в обов’язки Секретаря. Він же, як бачимо, не реагував. До слова, справи, що мають вестися та номенклатурно затверджені, досі мені офіційно — через акт — не передали. Тому я фактично позбавлений можливості відповідати на існуючі депутатські звернення — наприклад, щодо копій певних рішень за попередній період. Бо якщо я їх не приймав, то як же я можу нести відповідальність за підготовку відповіді та видачу копій? Власне, через діяльність попередника я зараз у стані певної невизначеності.

Тепер щодо другої частини питання:чому саме на мене припав вибір при призначенні на посаду секретаря. Це не моє особисте бажання. Було прийняте колегіальне рішення за наслідками перемовин. Представники політичних сил і фракцій міжфракційної групи«Прозора Рада» обговорювали кілька кандидатур. Зокрема і мою. І визначилися, що мій життєвий та практичний досвід на державній службі, можливість і бажання якісно виконувати обов’язки секретаря, сприяти депутатам у депутатській діяльності, забезпечувати підготовку сесій для вчасного і якісного прийняття рішень, контролювати їх виконання —це достатні фактори відповідального виконання покладених на мене обов’язків. Я думаю, що цей вибір — недаремний і правильний, думаю, що виправдаю надану мені довіру, намагатимусь свою роботу виконувати максимально добре — наскільки мені це дозволятимуть.Бо, наприклад, доступ до сайту міської ради мені не забезпечено, інформацію, що на ньому розміщується, тотально контролює міський голова і заступники. Я вважаю, що це некоректно, адже на ньому передбачається висвітлення новин депутатської діяльності, ради загалом, а роботі виконкому та його підрозділів мають присвячуватися окремі розділи сайту.

 

Для населення, для громадян обрання нового секретаря — конкретно вас — є втіленням змін. Які ви ставите завдання і які запланували дії щодо роботи секретаря?Як вони вплинуть на діяльність міськради загалом? Що потрібно, щоб усім добре працювалося?

Обіцяти швидких і якісних змін можна лише за наявності стабільної, збалансованої, дієвої професійної команди. Наразі у виконавчих органах міськради є два табори: фахівці, які розуміють і підтримують нового секретаря, і бездумні виконавці волі міського голови. Останні саботують роботу, обмежують мене у вчасному доступі до інформації щодо підготовки рішень виконкому, проектів рішень ради, щодо діяльності комунальних підприємств. Тому я переконаний: на сьогодні зміни передусім повинні полягати в зміні ставлення працівників апарату міськради до виконання доручень, зокрема секретаря. У будь-яких умовах люди хочуть, щоб їхні звернення щонайменше були вчасно розглянуті, щоб на них давалися відповіді.

Загалом кожне звернення є індивідуальним і потребує відповідного фахового розгляду, обґрунтування прийнятого рішення. Задовільнити чи відмовити — це треба обґрунтовувати. Однак самого прийнятого рішення недостатнього. Потрібен також контроль за його виконанням. Я намагатимусь бути максимально відкритим, працювати якомога краще, щоб люди отримували рішення на свої звернення та реалізовували свої права. Крім того, завжди висвітлюватиму свою діяльність у друкованих засобах масової інформації та на сайті.

Я маю своє бачення ведення сайту, наполягаю на відкритості, прозорості, на залученні громадян і громадських організацій до участі в засіданнях комісій. Графік засідань комісій буде відкритий і затверджений на найближчій сесії. Крім того, я планую затвердити графік сесій міської ради щонайменше на півроку, а то й на рік. У який спосіб це вирішити:  визначити просто день тижня для сесії чи конкретні дати — вирішимо з депутатами. Це потрібно, щоб люди знали, усвідомлювали, що в певні дні засідає міська рада, обов’язково розглядає певні питання, щоб не було, як-от ще недавно, раптових призначень сесії — без попереджень, без часу на вивчення документів. Це ненормально. Планова, фахова, якісна робота— одна з цілей, до якої я йду як новий секретар Богуславської міської ради.

 

Ви зауважили, що міський голова не сприяє діяльності секретаря. Чому ж не складається співпраця з ним? Мені відомо, що на попередній сесії було прийняте рішення про створення секретаріату, але далі його «заветував»міський голова. Яка ваша думка про таке «ветування» і про необхідність самого секретаріату?

Дійсно, відкритості та належної співпраці з міським головою в мене поки немає. Щодо створення секретаріату зазначу, що такий відділ є в багатьох міських радах і він не передбачає жодного «роздування» штатів чи створення нових посад. Ми ж самі декларуємо, що для населення потрібно працювати якісно і вчасно — тому я й пропонував створити секретаріат. При цьому в межах існуючих на сьогодні вакансій. Бо це вакансії технічного персоналу: підбирач інформаці їта фахівець-юрист. Ці дві вакансії можна було б ефективно використати для сприяння діяльності секретаря. У положенні про Секретаріат чітко зазначено, що він потрібен саме для підготовки сесій, для виготовлення рішень, для задоволення потреби у співпраці з депутатами, для допомоги їм у їхній діяльності. І функціонуватиме він лише відповідно до законодавства.

Щодо «ветування». У секретаря ведеться папка «Розпорядження міського голови», де реєструються всі такі документи, пов’язані із діяльністю Ради. На сьогодні на сайті розміщене розпорядження про призупинення дії певних рішень міськради (так зване «ветування») та відповідне призначення на певне число повторного розгляду зупинених у часі рішень. Оригінальний примірник цього розпорядження в мене досі відсутній. Тобто міський голова підписуючи розпорядження (а я впевнений, що воно підписане, бо як інакше воно б з’явилося на сайті), не ставить до відома секретаря ради. Це вам одна з відповідей на питання «Чому немає співпраці?»Крім того, певні звернення, адресовані безпосередньо секретарю ради, мені вчасно не передаються. Як-от з якихось причин до мене взагалі не дійшло звернення «Спілки АТО». Я сподіваюсь отримати належні пояснення від працівників. Може, міський голова не зацікавлений у тому, щоб до мене звертались, а може, боїться, що я зможу вирішити ці питання якісніше. Не знаю. Така «співпраця» мене не влаштовує, і я ставитиму до відома депутатів на засіданнях комісій, на пленарних засіданнях, що поки порозуміння та співпраці немає.

 

Чинячи перепони вам, міський голова фактично перешкоджає роботі всьому депутатському корпусу, який ви представляєте.Як гадаєте, чи може це призвести до того, що депутати виголосять міському голові недовіру?

Я думаю, що такий розвиток подій можливий. На сьогодні «ветування» чи, точніше, призупинення в часі ряду рішень дає такі підстави. Для прикладу, «ветування» Положення про звітування є перешкоджанням виконанню прямої вимоги закону. Закон передбачає, що міський голова, депутати, представники виконавчих органів повинні звітувати про свою діяльність. У поданому мною Положенні чітко визначені періоди, обсяги, порядок звітування. То чому ж не дати можливості реалізувати це рішення? Мабуть, на сесії, коли це рішення розглядатиметься повторно, міський голова зможе щось роз’яснити. Хоча цей проект я вже тричі вносив для розгляду радою. Чомусь постійно він не мав підтримки: спочатку депутатської більшості, а тепер, уже нарешті прийнятий, — міського голови.

Не розумію, чому зупинене в часі рішення про затвердження нового регламенту. У ньому передбачені конкретні, чіткі, зрозумілі вимоги щодо діяльності ради, підготовки рішень, їх імплементації. Натомість старий регламент містить багато декларативних і фактично не потрібних норм, які дублюють пункти Закону України «Про місцеве самоврядування». Як-от, розділ про повноваження міського голови. Але повноваження ради в діючому регламенті, порівняно із законом,навіть обмежені. Тобто необхідність коригувати регламент є, і краще ж прийняти новий, якісний регламент, до речі, затверджений експертами «Інституту Політичної Освіти». Чому таке ставлення? Мабуть, міський голова пояснить. Але якщо достатньо обґрунтованого пояснення, як і зараз, не буде, то таке ставлення міського голови можна трактувати загалом як саботування нормальної діяльності ради. Принаймні мені його позиція не зрозуміла.

 

Ви зазначали, що зараз представляєте більшість, а також міжфракційне об’єднання «Прозора Рада» та партію «Сила людей». Поділіться своїми планами не лише як секретаря міськради.

Мої найбільш стратегічні найближчі плани — зробити діяльність міської ради відкритішою і прозорішою, а також спростити процедуру залучення громадян до місцевого самоврядування. Адже місцеве самоврядування — це не посадові особи у виконавчих органах, а безпосередньо сама громада, яка повинна брати участь у вирішенні своїх проблем. Наприклад, на останній сесії для цього було внесене й прийняте рішення про використання при закупівлях системи «Прозорро»—як залучення найкращих альтернативних пропозицій. На меті — упровадження електронних петицій, що дасть громадянам можливість активніше долучатися до вирішення проблем. Імплементація цих рішень і забезпечення їх ефективної реалізації — ось мої найближчі плани.

Також плануємо винести на розгляд сесії питання про виділення коштів на капітальний ремонт спортивного майданчика, розташованого за будинком 96 по вул. Миколаївській. Там, як ви знаєте, постійно проходять змагання — зимовий турнір з футболу, афганський турнір ветеранів тощо. Туди з’їжджаються люди із сусідніх районів і навіть областей, а стан того майданчика незадовільний. Треба вкластися в капітальний ремонт. Бо це обличчя нашого міста, це відображення ставлення влади до потреб громади, до занять спортом.

Плануємо вирішити проблему відсутності громадських вбиралень. Документація, як з’ясувалося, існує й уже кілька років як затверджена, однак досі питання про їх побудову не вирішене. Думаю, ми це виправимо.

Питання спорту ми обговорювали і з навчальними закладами. Дійшли згоди, що доцільно розширити в місті спектр спортивних секцій. Зокрема вирішили сприяти розвитку боксу — нового для міста вид спорту, але досить популярного. Наші бійці займають досить високі місця на змаганнях різного рівня, але для фахових занять і належної безпеки потрібні відповідні умови — насамперед професійний ринг замість якихось самопальних канатів. Тож такий спеціальний ліцензований майданчик треба придбати.

Є й інші прогресивні проекти, які відбивають не тільки наше бачення, а й прагнення мешканців міста. У цю каденція ми хочемо реалізовувати ще ряд ідей, і думаю, що співпраця з ініціативною громадою допоможе зробити для міста багато корисного.

 

Що б ви побажали, запропонували читачами і виборцям?

Я хотів би звернутися і попросити, щоб громадяни не були байдужими, щоб вони свідомо розуміли, у яких умовах ми розбудовуємо свою громаду, завжди підтримували й допомагали депутату у вирішенні своїх же проблем. Бо депутат — не чарівник, він не може змахнути паличкою і вирішити питання. Для розв’язання багатьох проблем потрібна системність приймання рішень. Прошу, щоб громадяни завжди розуміли це і підтримували контакт зі своїми депутатами, з міською радою загалом як з представницьким органом територіальної громади та місцевого самоврядування.

Олексій Рєпік