Підтримати Долучитися Увійти

Основна функція держави – формувати довіру громадян

2014/10/13 15:38

Політики повсякчас пропонують вирішення конкретних проблем адміністративними заходами: це дозволити, те заборонити, одне стимулювати, за інше карати, з цих стягувати – іншим віддавати… А система все одно не працює так, як треба. Чому? Тому що всі, здається, забули, в чому полягає основна функція держави. Вона сприймається як інструмент примусу, каральний апарат. Й насправді, такою наша держава є сьогодні. Вона будує перепони, а потім бере платню за дозвіл пройти через них.

Держава протиставила верстви населення, й грає на суперечностях між ними. Провокує конфлікти, а потім виступає в ролі високооплачуваного арбітра. І допоки всі будуть з цим погоджуватися – на краще нічого не зміниться. Насправді ж основною функцією держави є не примус та покарання, а створення атмосфери довіри. Більшість людей є порядними та працелюбними, вони згодні чесно робити свою справу та отримувати виправдану винагороду. За однієї умови – людям потрібні гарантії, що вони не будуть ошукані. А саме це постійно відбувається.

Наочний приклад – ситуація з валютним курсом. Друковані державою гроші – це папір, який має цінність лише тому, що люди довіряють державі, яка ці гроші емітувала. І що ж робить зараз наша держава? Вона вводить обмеження, і змушує людей купувати валюту за несправедливим курсом. Це викликає підозри та зневіру у платоспроможності держави – і курс на чорному ринку росте.

Так само всюди: у бізнесі, у взаємовідносинах працівників з роботодавцями, у сфері обслуговування або торгівлі. Держава нічого не гарантує, а лише карає та штрафує постфактум – кому від цього легше? Тільки каральному апарату, який бере відкупні. З людей видушують надходження до бюджету, замість того, щоб дозволити працювати без страху, та знімати вершки від загального багатства.

Гроші, праця та ресурси йдуть шляхом найменшого ризику. Коли ж зростає недовіра – ніхто нічого не робить, не пропонує, не вкладає та не виносить на продаж – бо собі дорожче буде. Можна якийсь час змушувати – «закручувати гайки», але не вічно. Або держава почне займатися своєю справою – гарантуванням безпеки та стабільності, прибутків та винагород, або відбудеться деградація до закону джунглів з відповідним рівнем життя. Держава повинна використовувати та скеровувати силу людей, а не робити їх слабкими, заляканими та безпорадними.