Підтримати Долучитися Увійти

Міграція – виклик чи можливість?

2017/05/25 19:52

 Доброго дня, шановні партійці!

Сьогодні ми відкриваємо нову рубрику “Отримав знання, – передав іншим!” В цій рубриці партійці будуть ділитися отриманими знаннями з усією партією. 

Відкриває рубрику Сергій Мариничев, який є депутатом Покровсьої районної у місті Кривому Розі ради, членом партії “Сила Людей”.

За підтримки Фонду Фрідріха Наумана Сергій пройшов навчання в INTERNATIONAL ACADEMY FOR LEADERSHIP (Німеччина) за темою “Freedom of Movement – A liberal principle challenged”

 

 

Міграція – виклик чи можливість?

 

 

 

Міграція – виклик чи можливість?

 

Міграція – дуже складне питання. Часто змішують поняття економічних мігрантів, шукачів притулку, та тих хто приїжджає на навчання. Все це різні поняття і треба дуже чітко це розрізняти. Я не буду зараз вдаватися у подробиці. Якщо хтось зацікавиться – є словник міжнародної термінології у сфері міграціі на 99 сторінках ( http://iom.org.ua/sites/default/files/iom_migration_glossary_color_block_press.pdf )

Хочу поділитися з вами деякими цифрами. Поглянувши на які, ви спробуєте оцінити масштаби іміграції до Європи. У 2015 році було більш ніж 350 тисяч заявок шукачів притулку із Сирії, 170 тисяч з Афганістану, 120 з Іраку, 70 з Косово, 60 з Албанії. з України близько 20 тисяч. З цих заявок було підтверджено майже 300 000 заявок. Найбільше прийняла Німеччина – 140 910. Хоча й у перерахунку на 100 000 населення найбільше прийняли Угорщина та Швеція (1800 – 1700). Різні національності їдуть до Європи з різних причин.1

Наприклад, 75% українців їде до Європи саме, як економічні мігранти (на заробітки), а наприклад, 61% китайців їде на навчання, сирійці шукають притулок. Треба відзначити, що для всіх цих категорій діють різні правила. Шукачам притулку легше отримати дозвіл, але якщо міграційна служба перевірить і виявить якісь неточності – вас відправлять назад без можливості повернення (депортація).

2

3Перейдемо до найстрашніших цифр. У 2014 році у Середземному морі загинуло 3279 людей, які тікали до Європи (переважна більшість з Сиріїї). У 2015 – 3784. У 2016 – 5098 людей. У 2017 вже 521… Саме ці цифри мають кожному довести, що будь-які заборони ведуть, або можуть вести до смертей. Хто ми такі, щоб розпоряджатися чужим життям? І тому треба звертати особливу увагу на свободу пересування (Фундаментальним правом кожного громадянина держави-члена ЄС або іншої держави Європейського економічного простору (ЄЕП) або Швейцарії вільно пересуватись, проживати та працювати в межах території цих країн). І на проблему неврегульованості свободи переміщення по всьому світу звертає увагу філософ Свен Герст, з Kings College of London.

4На простих прикладах я спробую вам пояснити. Він бачить «Глобальну справедливість» та «Відкриті кордони», як дошку казино з різними полями. І у тебе немає вибору на якому полі народитися, що само по собі є не справедливим. Або, якщо одна людина працює десь на Гаїті, а інша у США і за однакову працю отримує на 2000% менше. Або є голодний Марвін, який просить впустити його до магазину, але власник його не впускає, і Марвін гине від голоду. А тепер уявіть, що є тисячі таких Марвінів, та сотні власників магазинів. Власники магазинів будують стіни, винаймають тисячі людей охорони, щоб такі люди, як Марвін не потрапили до їх магазину.

Багато людей живе стереотипами. Їм здається, що:

 1. Імігранти вкрадуть робочі місця
 2. Імігранти опустять вниз заробітні плати
 3. Вони заберуть гроші, зруйнувавши наш бюджет
 4. Вони приїхали тільки щоб користуватися нашими благами
 5. Вони виглядають інакше, їдять якусь незрозумілу їжу і вони… «мусульмани…111111!!!111»

Факти:

 1. По-перше немає ніякої фіксованої кількості робочих місць. Багаторічні дослідження показали, що імігранти це: 40% дуже кваліфіковані, і десь 40% низько кваліфіковані, а місцеві – більшість середньої кваліфікації. І тому при нормально ринку праці утворюється баланс.
 2. Науковці Німеччини моделювали різні ситуації на ринку праці – жодна з них не показала у короткій перспективі зниження заробітних плат, а у довготривалій перспективі дають непогані бонуси, омолоджуючи націю.
 3. В переважній більшості мігранти приносять чисту вигоду бюджету (близько 40 млрд. євро)
 4. Більшість імігрантів молоді та здорові люди, які прагнуть працювати, які платять податки, а бюджет, як відомо, переважно витрачається на хворих та пенсіонерів.
 5. Найрізноманітніші міста це, як правило, культурні центри: Лос-Анджелес, Лондон, Берлін, Нью-Йорк.

Мені взагалі здається не вірним, що імігрантів намагаються розглядати як щось негативне. Просто має бути правильний підхід до їх інтеграції. Дуже цікавим є те, що ті регіони, які приймають більше мігрантів – більш розвинуті, у них менше злочинів (особливо проявів ксенофобії). Німеччина пройшла не через одну хвилю міграції. Наприклад турки та виходці з Радянського Союзу будували Німеччину у 60-ті роки. Намагання демонізувати імігрантів було постійно, цей страх був і раніше. Наприклад китайські мігранти, або ірландські – були зображені у 19-20 сторіччі, як якісь нелюди, яких треба чи з’їсти, чи використовувати як рабів.

5

Але часи змінюються. Зараз є цілі наукові програми, які доказують, що в цілому, при вірному підході імігранти – це позитив для економіки, для культури, навіть для розвінчання міфів та стереотипів. Я б хотів, щоб ті, хто прочитає цю статтю свої роздуми завершили прочитанням цитати, яка прикрашає п’єдестал Статуї Свободи. Адже США була збудована мігрантами, і зараз це одна з країн на яку рівняється весь світ.

“Збережімо землі стародавню велич”, — прибульцям гукає

І беззвучно шепоче: “До мене ідіть…

Хто в лахмітті, хто хворий, голодний, бездомний,

Кого викинув світ у сваволі крутій,–

Нехай прийдуть до мене холодні та змучені штормом,

Підіймаю цей факел для них біля входу у рай золотий!»

( Емма Лазарус, Сонет Новий Колос.)

Міграція у світі.

 

Дуже часто корисно подивитись на світ очами іноземця. Тоді починаєш розуміти чому влада, або сусідні країни роблять саме так, а не інакше. Почнемо з України.

9

10До України щороку прибуває лише 1500 шукачів притулку. Вся інша інформація наведена у таблиці. В Україні після початку війни на Сході з’явився великий прошарок внутрішньо переміщених осіб. Це майже 2 мільйони людей, які офіційно зареєструвалися, як ВПО. На жаль і досі ці люди стикаються з величезними проблемами при влаштуванні на роботу, зміні місця проживання, адаптуванням, відчувають психологічні складнощі. На деякі з цих питань у влади часто досі немає відповідей. А тепер давайте порівняємо нашу ситуацію з ситуаціями в інших країнах.

 1. У Лівані проживає 4,5 мільйони людей. З 1975 по 1990 рік була війна, де Сирія займала позицію однієї зі сторін (у 1976 Сирія вторглася до Лівану, більш детально тут https://uk.wikipedia.org/wiki/Громадянська_війна_в_Лівані ). У 2016 році кількість сирійських біженців сягнула 1,1 мільйона людей (20% від населення). 70% людей живе за межою бідності, менше ніж на 4$ у день. Тільки 2 з 40 біженців можуть офіційно продовжити стро
 2. Туреччина з 2011 року вільно приймала біженців з Сирії. На даний момент Туреччина прийняла близько 3 мільйонів біженців офіційно (не офіційно їх може бути у 3 рази більше). Офіційно було видано лише 10 000 дозволів на працю. 40% дітей мають проблему з доступом до освіти. Немає довгострокових планів по вирішенні цієї проблеми. Величезна проблема з дискримінацією, раннім заміжжям дітей, людською контрабандою, секс рабством, проблеми з безпекою. Не вирішена проблема з легальним статусом біженців.
  к перебування у Лівані. Біженці не можуть вільно пересуватися всередині Лівану, побоюючись арешту та депортації. Велика кількість регіонів запровадили коменданську годину для сирійців. 500 000 сиріців – шкільного віку, є мовний бар’єр, дуже різна культура між народами.
 3. Південна Африка. 54 мільйони людей. 27% – рівень безробіття. Офіційно 1,6 мільйони імігрантів (реально близько 5 мільйонів). Величезний розрив між багатими та бідними. Близько 200тис. людей в очікуванні статуса біженця (може тривати десятиріччями), експлуатація імігрантів, погані умови праці, дешева праця. Найбільші прояви ксенофобії у 2008, 2015, 2017 роках ( www.youtube.com/watch?v=8jb5rGrrdFM www.youtube.com/watch?v=zKPM3FrdTP4&feature=youtu.be www.youtube.com/watch?v=H7nn1ubWIE4 )

 

11

Тобто поглянувши тільки на ці 3 країни можна уявити з якими труднощами зіштовхуються вони і, що у світі ще так багато проблем, які треба вирішити. І думаю вам стало зрозуміло чому, іноді здається, що Україна не на першому місці у світовому порядку денному. Але головний висновок, що ніхто не буде вирішувати наші проблеми. Є громадяни, які формують владу і які мають бути проактивними у будь-яких питаннях. Мають працювати інститути, партійні організації, громадське середовище по пошуку найкращих шляхів для вирішення проблем, або потенційних ризиків. Зараз влада, деякі проблеми намагається не бачити, бо у неї немає відповідей. А ті відповіді, які може дати суспільство – вони не готові втілювати. Але вже багато громадських активістів розробляють стратегії міст, областей і навіть Держави. Зароджується обговорення важливих питань. Сподіваюся, що у недалекому майбутньому в парламенті з’явиться партія, яка зможе надавати відповіді на виклики у вигляді якісних законопроектів.

12 

Досвід країн Європи в облаштуванні життя імігрантів

 

В попередніх статтях я розповів про міграцію різних країн. Зараз же хочу вас ознайомити з німецьким підходом до облаштування життя мігрантів, та німецьким підходом до демократії.

 

Демократія по-німецькі.

 

Провівши 2 тижні у Німеччині, я здобув великий багаж знань. Хотілося б поділитися ним з кожним українцем.

Спочатку про демократію. З цим словом ми стикаємося дуже часто. Але ще багато людей не розуміє, що тільки демократія може врятувати нас від повторення страшної трагедії – Другої Світової війни. Саме таку думку подарували німці світу,

1516

 після закінчення війни, у період відбудови нації. Але не буває демократії без демократів. Так а звідки взятися демократам? Відповідь проста – навчання. Політичні партії у Німеччині спонсоруються з бюджету в залежності від кількості місць у Парламенті. Партії, в свою чергу утворюють фонди. Наприклад, бюджет  Фонду Наумана (близько 7% підтримка виборцями партії «Free Democratic party» яка і утворила фонд) 51,3 мільйони євро, з них 27,8 зовнішній. Фонд працює за наступними напрямами: навчання, відкрите суспільство, економічні питання та інтернаціональна політика.

На практиці це допомагає країнам, які розвиваються зміцнювати громадянське суспільство. При сильному громадянському суспільстві розвиваються і інститути влади, що в свою чергу дає поштовх до розвитку всієї країни.

  

Досвід Німеччини.

 

Спочатку поглянемо на цифри біженців у Німеччину. У 2016 було 745 545 офіційно зареєстрованих біженців до Німеччини. Деякі землі (регіони у Німеччині) приймають набагато більше ніж інші. Далі мова пойде про підхід міста Бонн. Інститут міграції Бонна одразу визначив найбільші проблеми з якими зіштовхнуться біженці: високий ризик травматизації, мовний бар’єр, відносини з державними органами, їжа, різна культура (релігія, гендерні ролі), недостатня обізнаність ситуації, труднощі молоді з поняттям «меншин», небезпека радикалізації, розчарування із-за довготривалого процессу надання притулку, труднощі з житлом, відсутність та низька якість занять з німецької та інтеграції, доступ до ринку праці, підтвердження робочих та наукових сертифікатів (дипломів). Ось так приймали біженців на початку міграційної кризи/

18

Науковці дійшли висновку, що біженцям треба бути здатними діяти незалежно один від одного і робити свій власний вільний вибір, а також їм необхідне розширення іх особистих прав (agency and empowerment). 17Була створена платформа stadtgrenzenlos.de яка виступає таким собі порталом для мігрантів через який працюють соціальні працівники по різних напрямках (можна через них отримати допомогу з будь-якого питання), також на цьому порталі презентують інноваційні ідеї та проекти. Тут зберігається величезна кількість різних історій мігрантів, також можна отримати освіту і професійні навички, все це представлено на 9 мовах. А все починалося з порталу для безпритульних неповнолітніх, потім люди почали додавати плакати, відео для молодих біженців, допомагати з перекладом на рідні мови, створювати різний контент. Чудовий кейс, який може бути легко втілений і в Україні.

Проект Яса (Yasa e.V. http://www.yasa-online.org ) – започаткований товариством Німецьких Курдів з Сирії. Цей ресурс надає консультаційні послуги, влаштовує збори спільноти, допомагає та підтримує музику та культуру.

 

 

1920

Також на постійній основі діє «Міграполіс. Дім ресурсів».

Тут може знайти підтримку будь-яка ініціатива мігрантів та біженців, тут проводяться тренінги та навчання, можна знайти фінансову підтримку якогось свого проекту. Типові проекти Дому ресурсів: спільне готування їжі та вивчення рецептів, концерти та художні виставки, мовні курси та переклади від тих біженців, хто вже вивчив мову.

 

Також у Німеччині на постійній основі працює асоціація підприємців-імігрантів. Всього в ній працює 16 працівників. Вони допомагають імігрантам-підприємцям, проводять тренінги та навчання як співпрацювати з державним сектором, надають інструменти (вудочку) для того, щоб мігранти могли започаткувати бізнес (і ловити рибу). Не відстають і державні органи.

Наприклад, у торговій палаті міста Гамбург працюють люди, які опікуються питанням біженців. Взагалі, торгова палата є таким собі лобістом, посередником і захисником для місцевої бізнес-спільноти. Вони розробили 6 кроковий план по інтеграції у суспільство. На постійній основі проводять опитування з бізнесом, чи готові ті прийняти на роботу шукачів притулку, надаючі їм всю необхідну інформацію, допомагають людям з різними настановами та інструкціями, допомагають організуватися волонтерам. Коли люди, які втратили все вивчають мову,то починають працювати: 3 дні працюють, а 2 дні вчаться. Палата проводить зустрічі, презентацію кампаній, яким потрібні робітники (всього було представлені десь 40-60 кампаній), на зустрічі приходить близько тисячі людей. Вони розробили рекламну кампанію: “Вітаємо у Гамбургу”, яку розмістили по місту, у журналах, у листівках, у ресторанах. Ця кампанія про дівчину з Афганістану, яку приїхала до Гамбурга у 24, вивчила мову і зараз працює на хорошому місці на телебаченні. Ну і останній приклад, який хотілося б показати це модульні містечка для біженців. Чим запам’ятовується Німеччина – це архітектурою. У них дуже багато інженерів та будівельників високого класу. За доволі короткий проміжок часу по всій Німеччині почали працювати тимчасові притулки для біженців. Це таке модульне містечко, наприклад, біля Гамбургу воно було зведено за 4 місяці з підводом усіх комунікацій (раніше на цьому місці жили військові). Тут є 560 місць для проживання. Працівники кампусу – це директор, його помічник, 15 людей охорони, голова волонтерів, команда соціального менеджменту, прибиральники. Усюди охайно, чисто. Сам кампус збудований з контейнерів, які утеплені, в яких є всі необхідні меблі. Також є кімнати відпочинку з біл’ярдом, настільним футболом, телевізорами. Є місце для шиття, для малювання. Діти ходять у дитячий садок (36 дітей зараз), граються на дитячому майданчику. Як ми приїхали, поліцейський вчив дітей кататися на велосипеді – це було дуже емоційно. Кожного дня дорослі по 2 години мінімум вчать німецьку. Також багато хто бере курси у місті. Доречі, вони повністю вільні у пересуванні будь-куди. Але якщо не відмічатися більше ніж 3 дні, то система автоматично тебе викреслює (щоб надати місце іншому). Тому вони попереджають, коли кудись йдуть на довго. Дуже велику роботу проводять волонтери: вчать мові, зараз запускають навчання excel word, вчать першим крокам у Німеччині і фінансам.

Всі ці проекти не потребують величезних коштів, а більше вільних рук (у Німеччині дуже сильний волонтерський рух), та віри у те, що все вийде. Сьогодні ти допомагаєш народу Сирії, а хто знає як складуться обставини завтра, і можливо хтось допоможе тобі. Німці це відчули на собі, як ніхто інший. Те, як працює уряд, місцева влада, волонтери з біженцями з різних країн нам треба вчитися хоча б для того, щоб працювати зі своїми громадянами, які втекли від війни. Нам ще треба пройти довгий шлях, і головне в будь-якій ситуації залишатися людьми, зберігати спокій та допомагати тим, хто цього потребує.

22

 

 

 

 

 

23Document-page-001

Document-page-002

Document-page-003

Document-page-004

Document-page-005

Document-page-006

Document-page-007

Document-page-008

Document-page-009

Document-page-010