Підтримати Долучитися Увійти

Журналісти – не мішень

2020/05/04 13:02

Сила Людей категорично засуджує напади на представників ЗМІ, перешкоджання їхній діяльності, повну чи часткову заборону роботи, тиск чи залякування, існування “темників”, практику “джинси”, використання такого поняття як “акредитація журналістів” з метою обмеження допуску незаангажованих репортерів на заходи чи створення пулу лояльних ЗМІ, кібератаки на інформаційні ресурси.

Нещодавній випадок у Києві із застосуванням сили працівниками поліції щодо журналіста hromadske Богдана Кутєпова зі словами “Або забираєш, або зламаємо” у прямому ефірі є одним із яскравих прикладів ставлення влади до свободи слова та права на журналістську діяльність.

За даними Національної спілки журналістів, за 2019 рік в Україні зафіксовано 75 випадків застосування сили до журналістів. Інститут масової інформації називає значно вищу цифру – 172.

У травні 2019 року вбито журналіста в Черкасах Вадима Комарова.

В квітні “Українська Правда” відсвяткувала 20 років з моменту заснування видання. Водночас це означає, що у вересні буде 20 років недолугості системи правосуддя, яка через інтереси найвищих посадових осіб в державі так і не спромоглася пояснити Хто замовив Георгія Гонгадзе? У 2016 році у центрі Києва вбито ще одного журналіста “Української Правди” – Павла Шеремета. Вбивство досі не розслідуване.

Небезпека для українських журналістів посилюється не лише через внутрішні проблеми України, але й через російську окупацію Криму, частин Донецької та Луганської областей. Величезна повага представникам ЗМІ, які не дивлячись на загрози життю та здоров’ю продовжують правдиво висвітлювати війну та життя цивільного населення на окупованих територіях та вздовж лінії розмежування.

Окреме питання – внесення змін до законодавства щодо діяльності ЗМІ. У грудні 2019 у Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про медіа”. «Детектор медіа» повідомляє про наміри депутатів внести його на повторне перше читання зі змінами. Через те що документ регулюватиме роботу онлайн-ЗМІ та блогерів, маємо пильно слідкувтати за унеможливленням зловживань з боку влади у цій сфері.

Україна посіла 96 місце в “Індексі свободи преси” міжнародної організації “Репортери без кордонів” – між Ліберією та Мавританією. Україна досі має статус “частково вільної” країни в рейтингу “Свобода в світі” правозахисної організації Freedom House.

Сила Людей наголошує: не існує демократії без порядних журналістів, які можуть без страху, правдиво висвітлювати інформацію. Статус України повинен бути “Вільна країна”.